Welcome, visitor! [ LoginRSS FeedTürkiye’nin Psikolojik Rahatsızlıkları

Genel 28 Ekim 2017

En çok psikolojik rahatsızlık vakalarının arttığı gözlemlenirken, bu rahatsızlıkların giderilmesine yönelik kullanılan ilaçların satış grafiğinin de giderek yükseldiği ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2009 yılında psikolojik rahatsızlık sebebiyle hastanelere 3 milyon kişi giderken, 2014’te bu rakam 11 milyon kişiye ulaştı. Antidepresan ve benzeri ilaçların satışı son 5 yılda yüzde 56 arttı. Yine son 5 yılda tüketilen toplam ilaç sayısı 211 milyon 577 bin 20 kutu oldu.

Antidepresan ve benzer özelliklerdeki ilaçların en çok tüketildiği ilk 5 il İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana olarak sıralandı.

Psikolojik rahatsızlık vakalarının en az olduğu illerin başında Bayburt, Tunceli ve Ardahan yer aldı. Ayrıca, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından açıklanan rakamlarda kutu bazında İzmirliler, geçen yıl 2.867.456 kutu antidepresan tüketti.

“Doyumsuzluk mutsuzluğa yol açıyor”

Psikolojik rahatsızlıkları arttıran etkenler nelerdir?

Gelişen bir toplumdayız. Dünya değişiyor ve bu değişimle birlikte ihtiyaçlar da artıyor. İhtiyaçlara arttıkça insanların beklentileri de artıyor. Tabi beklentilerle mevcut durum birbirini karşılamadığı zaman mutsuzluklar doğabiliyor. İnsanlar da aile, işyeri, iletişim gibi konularda problemler yaşayabiliyorlar. Bu yüzden bireyler psikolojik olarak bir takım rahatsızlıklar yaşayabiliyorlar. Ve bunlar için de yardım alam ihtiyacı duyuyorlar.

Size başvuran danışanlarınızda daha çok ne tür şikâyetlerle karşılaşıyorsunuz?

Şikâyetlerimiz çok çeşitli olmakla birlikte özellikle bu konu yöremizde hayli önem arz eden bir konudur. Aile içi iletişim, ebeveyn çatışması, karşı cinsle problemler, okul, ekonomik problemler bunların hepsini sayabiliriz. Çünkü çok geniş bir yelpazede bize başvuranlar olabiliyor.

Psikolojik rahatsızlıklarla nasıl mücadele etmeliyiz?

Monoton ve birbirini takip eden konuşamama durumu ise en önemli etken. Bunlara ek olarak, psikologların da tavsiyesi haline gelen canlı sohbet hatlarını deneyebilirsiniz. Konuşma, sohbet en önemli terapi yöntemidir. Temel iletişimsizlik bir çok psikolojik rahatsızlığa sebep olabilir. Canlı sohbet hatları seçtiğiniz partner ile dakika ve konu sınırlaması olmadan konuşabileceğiniz yüzde yüz güvenli numaralardır. Bu hatlar üzerinden yapacağınız konuşmalar asla kayıt altına alınmazlar. Kişisel bilgi paylaşımı olmuşsa, bunlar sizinle partneriniz arasında sır olarak kalır.

 

 

Leave a Reply

  • Sohbet Hatları

    by on 12 Mayıs 2024 - 0 Comments

    Düzensiz yapılaşmanın ceremesini yıllardır çekiyoruz.60 yıllarda başlayan gece-kondu olgusu,felaketler zincirinin ilk halkasının oluşumunda,etken rol üstlendi.Akabinde gelen zincire ilave halkalardan olan dar ve bitişik yolların oluşumunu tetikleyen bilinciz sözde modern konutların dikilmesi!!!İstenilen kat sayılarında ki karmaşanın,,görüntü kirliliğinin başlıca mimarları arasında yerini aldı.Hele ki sahil şeridi olan şehirlerde ki durum tam bir fiyasko!Deniz kıyısında onlarca kat apartmanlar,siteler…Kuzeye […]